INFO BIRO
Irena - majstor riborninga: Poželećete da uradi nešto za vas
Poklon kome će retko ko odoleti.
Beba koja samo što ne pusti glas, gleda vas pravo u oči... Ipak, to je samo lutka koja neverovatno liči na pravo novorođenče, piše Blic.
Možda ste nekada čuli za ovu vrstu tehnike, a možda i ne. Zove se riborning. Ono što je sigurno, jeste da ne možete ostati ravnodušni prema umetnosti koja je sve aktuelnija početkom 21. veka. Umetnost oživljavanja ili, popularno, riborning, dokazuje nam koliko daleko umetnost može da ode. Irena Petrović je jedina Srpkinja u svetu koja se bavi ovim radom.
- U svetu ima mnogo žena koje se bave ovim poslom, ali istina je da sam ja jedina Srpkinja koja se bavi ovom tehnikom. Živim dugo u Francuskoj i za kratko vreme sam izgradila ime i brend Irena Laminos Doll. Umetnost je oduvek bila glavni deo mog života i najveća strast. Ovu priču sam započela iz čiste radoznalosti, ali hobi i zadovoljstvo se pretočilo u ozbiljan posao kojim se bavim već dve pune godine. Ove godine sam dobila i nagradu za visok standard umetnosti - kaže Irena.
Kakva je ovo umetnost, kako se realizuje, da li može da se zaradi?
- Pravljenje lutki je počelo u USA, a zatim se proširilo po ostalim delovima sveta. Tehnika pravljenja se zove riborning, riborn znači oživeti. Lutke se kupuju u delovima, posebno glava, a posebno ruke, noge. I telo koje je od tekstila. Materijal koji se koristi za pravljenje ostalih delova lutke je vinil. Ti delovi lutke se farbaju uljanim genesis farbama, zatim se suše u rerni, da bi se potom specijalnim tankim iglama usađivala kosa. Na kraju se rade svi detalji koje bebe poseduju. Od crvenila, vena, kapilara pa do suve kože. Ruke i noge se pune specijalnim staklenim kuglicama da bi lutka imala realnu težinu bebe - objašnjava Irena.
Veličina lutki je od 35 do 55 centimetara.
- Za jednu lutku potrebno i do 80 sati rada, ali meni nije teško ništa u vezi sa ovim poslom, jer sam perfekcionista i uživam u svakoj etapi ove umetnosti - kaže Irena.
Što lutku realnije odradi ne bi li podsećala na pravu bebu - i cena je veća.
- Lutke prodajem po celom svetu, a cene se kreću od 650 evra pa naviše. Kupuju ih svi, od dece do starijih.
Ljudi najviše traže da im lutke uradim po uzoru na njihovu decu kada su bili bebe - otkriva Irena.
BIRO
Lajkujte našu Facebook stranicu, da budete u toku sa najnovijim dešavanjima na Bliskom Istoku.
NAŠ BIRO je portal o Bliskom Istoku, namenjen ex-Yu populaciji.
Preporučene priče:
Abu Dabi: Grand Sheikh Zayed Mosque (FOTO)
FOTO-PRIČA: Top 10 zanimljivosti o Beogradu koje niste znali