INFO BIRO

FOTO-PRIČA: Zlatibor kakav želimo da zapamtimo

Nekad su ga zvali Rujni batra, a zahvaljujući kralju Petru Karađorđeviću napravljeni su prvi koraci u razvoju turizma na sada najpopularnijoj planini u Srbiji

Bilo da je proleće, leto, jesen ili zima, mnogi domaći i strani turisti rado odlaze na prelepu srpsku planinu koja se u srednjem veku zvala Rujno.

U nekim spisima pominje se i naziv Rujan, a ime potiče od žbunaste biljke ruj (latinski naziv Rhus cotynus) koja se u davna vremena koristila za štavljenje i bojenje kože. U turskim knjigama iz 15. i 16. veka zabeležen je naziv Rujni batra, što u prevodu znači rujna planina, odnosno rujno brdo, piše Telegraf.rs

Reč je o Zlatiboru, jednoj od najposećenijih planina u Srbiji koja ima 12 vrhova viših od 1.000 metara – Tornik, Brijač, Čigota, Čuker, Konjoder, Ljuljaš, Vijogor, Kobilja glava, Gradina, Jelova gora, Gruda i Crni vrh.

Spoj planinske i morske klime čini da takozvana ruža vetrova u ovom delu Srbije za mnoge predstavlja izvor zdravlja. Znalo se to još u 17. veku, kada su sadašnji Zlatibor posećivali bogataši. Ipak, pravi turistički procvat otpočeo je dolaskom kralja Srbije Aleksandra Obrenovića koji je 1893. godine došao na Kraljevu Vodu.

Ni Karađorđevići nisu zaobišli Zlatibor, dodatno doprinevši da planina oko čijeg aktuelnog imena još nije poznato kako je nastalo počne da raste kao turistički centar. Posle 1905. godine, kada je kralj Petar Karađorđević došao na Zlatibor, na ovoj srpskoj planinskoj lepotici nikli su hotel, vila i pekara. 

Danas, mnogi će reći da se turističkim objektima na Zlatiboru ni broja ne zna. Ono što, međutim, niko ne može da ospori jeste da je Zlatibor „tačka preseka“ kada automobilom krenemo put Jadranskog mora, ali i turistički centar u kom rado provodimo zimske mesece. 

Brojne skijaške staze, gondola koja je proglašena najvećom panoramskom gondolom na svetu, hoteli, apartmani, restorani, kafići, ukusna hrana i raznoliki turistički sadržaji čine Zlatibor jednom od najpoželjnijih destinacija u Srbiji ne samo kod domaćih, već i kod stranih turista. 

Na fotografijama našeg saradnika Ivana Strahinića zabeleženi su kadrovi koje ste možda prevideli boravkom na ovoj srpskoj planinskoj lepotici, a koji na najlepši način oslikavaju dušu nekadašnjeg Rujna.

Naš BIRO

Foto: Ivan Strahinić


Lajkujte našu Facebook stranicu da budete u toku sa najnovijim informacijama na Bliskom istoku.

NAŠ BIRO je portal o Bliskom istoku namenjen ex-yu populaciji.


Preporučene priče

Samit matice i dijaspore: Zajedno gradimo modernu državu

Selo na Staroj planini postalo zvezda filma

Žene iz Emirata oduševljene modelima dizajnerke iz Srbije